مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

دوشنبه 14 خرداد‌ماه سال 1386
پاستور

 

 لوئی پاستور در 27 دسامبر 1822 در شهر دول (ایالات ژور) در خاواده یک گروهبان مستضعفی از ارتش شکست خورده ناپلئون تولد یافت .

در دوران دبستان چندان استعدادی از خود نشان نداد اما چون به دانشگاه راه یافت با پشتکار و تلاش های خود در زمینه های مختلف شهرتی جهانی یافت. بیش از هر پزشکی تا این زمان در درمان بیماری ها کوشید و در مبارزه با عوامل بیماری ها گام ها برداشت.

همه یکسان به پاستور مدیون هستند اما در پزشکی و ایمو نولژی در مقام اول قرار دارد و او را به عنوان ناجی بشریت می شناسند.

خدمت پاستور تعیین سیاه زخم و باکتری های عفونت زا و خدمت اصلی او تعمیم این مشاهدات است .پاستور در نتیجه این مطالعات به دو نتیجه رسید که هر دو تعیین کننده جهت در پزشکی هستند:

1-     همه بیماری های عفونی ناشی از موجودات زنده ای است که در ارگانیزم به وجود نمی ایند، بلکه به آن نفوذ می کنند. میکروب مایه ی بیماری است نه نتیجه آن.

2-     هر بیماری به واسطه محرکی خاص به وجود می آید .

نیاز به دستیابی به شواهد عینی از این نتیجه گیری ها پاستور را واداشت تا به جستجوی میکروب بیماری های مختلف بپردازید از قبیل: بیماری های عفونی احشام، تب زرد، وبا و...

پاستوریزه کردن:

روشی برای حفظ غذا ، با گرم کردن و سپس سرد کردن است. بیشترین استفاده این روش در حفظ شیر است اما ممکن است برای پنیر و سایر غدا ها به کار رود.

پاستور این شیوه را اختراع کرد. این روش شامل گرم کردن شیر به حداقل 63 درجه ساتی گراد برای حداقل نیم ساعت و بعد سرد کردن آن به 10 درجه سانتی گراد یا کمتر می باشد.

امروزه دست اندرکاران فرآورده های شیری روش سریع تری به کار می برند که در آن شیر را حد اقل 72 درجه سانتی گراد برای حد اقل 15 ثانیه گرم کرده و سپس سرد می کنند. در هر دو روش شیر باید تا زمان مصرف در جای خنک نگهداری شود.

پاستوریزه کردن ، میکروب ها را از رشد باز می دارد اما اثری بر مزه شیر یا غدا ندارد. پاستور کشف کردکه باکتری در غدا به سرعت رشد کرده و سبب میشود که غدا فاسد گردد.جوشاندن معمولی تمام باکتری ها را از بین می برد اما گرمای جوشاندن مزه شیر را خراب می کند.

پاستور فهمید که جوشاندن شیر لازم نیست بلکه تمام با کتری ها در گرمای کمتر از جوشانیدن از بین میروند و اگر شیر بعد از گرم شدن سرد شود یاکتری ها قادر به رشد نیست.

 

خلاصه فلسفه زندگی پاستور از زبان خودش چنین است:

"من کاملا اطمینان دارم که علم و صلح بر جهل و جنگ غلبه خواهد کرد، ملت ها با یکدیگر متحد و متفق خواهند شد به منظور حفظ امنیت نه تخریب. آینده از ان کسانی است که برای تسکین آلام بشر کوشده اند."

 

منبع: مشاهیر، نام آواران و دانشمندان –مولف و مترجم:عبدالحسن سعیدیان

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.