مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

سه‌شنبه 15 خرداد‌ماه سال 1386
مواد مخدر

 دارو نوعی ماده شیمیایی است که عملکرد یک عضو یا یک فرایند زیست شیمیایی را در بدن تغییر می‌دهد. داروهایی که برای بهبود عملکرد بدن یا درمان بیماری‌ها و اختلالات استفاده می‌شوند، در واقع مصارف پزشکی دارند. بعضی از داروها هم مصرف پزشکی دارد و هم مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. داروهای دیگری هم وجود دارند که ارزش پزشکی ندارند و فقط برای مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سوءمصرف مواد مخدر و داروها ممکن است موجب مشکلات وخیم جسم و روان شود؛ به ویژه در صورتی که فرد به دارو معتاد شود یا مقدار زیادی از آن را مصرف کند و حتی ممکن است موجب مرگ هم بشود. علاوه بر همه این مسایل، مصرف داروهای محرک، غیرقانونی هم است.

واکنش‌های شدید و خطرات مواد مخدر و داروها

 مواد مخدر و داروها خطر زیادی برای سلامتی دارند. مصرف بیش از حد مواد مخدری مثل هرویین و کوکایین ممکن است مرگبار باشد. داروهای دیگری مثل اکستازی ممکن است موجب مرگ هم بشوند. بعضی از مواد مخدر و داروها عملکردهای حیاتی بدن را تغییر می‌دهند؛ برای مثال هروئین قادر است تداخلات سوء با موادی مثل الکل نیز پیش بیاورد. یکی دیگر از آثار شایع مواد مخدر و دارو، وابستگی است که در این حالت وقتی مصرف ‌کننده به دارو دسترسی ندارد میل جسمی و ذهنی شدیدی برای آن می‌یابد. بعضی از مشکلات ممکن است بلافاصله پس از مصرف مواد مخدر روی دهند (حتی بعد از اولین بار مصرف)، ولی مشکلات دیگر هم هستند که پس از استفاده درازمدت ایجاد می شوند. داروهای تزریقی خطرات دیگری هم دارند که مرتبط با استفاده از سر سوزن های غیراستریل است از جمله، عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی (بیماری ایدز)، هپاتیت B یا C یا مسمومیت خونی. اگر خودتان یا یکی از نزدیکانتان دچار سوءمصرف مواد مخدر شده است از پزشک خود درباره، خطرات آن برای سلامت اطلاعاتی کسب کنید و درباره مشاوره و درمان هم راهنمایی بخواهید.

 

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.