مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

چهارشنبه 16 خرداد‌ماه سال 1386
ابن سینا

ابن سینا از کودکی به خواندن کتاب دلبستگی بسیار یافت.در16 سالگی در پزشکی سرآمد شد هنور به 25 سالگی نرسیده بود که در همه علوم و فنون زمان خویش به مرحله استادی رسید.درهمه احوال بی آن که به کتابی مراجعه کند روزی پنجاه ورق می نوشت،تعداد تالیفاتش را بیش از دویست جلد گفته اند. کتاب های عظیم و پر ارزش قانون و شفا را پدید آورد که نظرات گذشتگان و تجارب خویش را در آن ها گنجانیده است.

بسیاری ازآراء و نظریات علمی دیگر وی هنوز امروزه مورد قبول و توجه است .

 

در این جا نگاهی گذرا داریم  به فصول سال و آب و هوا و تاثیرات آن بر تندرستی انسان که در کتاب قانون مورد بررسی قرار گرفته شده است.

بهار:

مساعدترین فصل هاست با این حال می توان برخی از ناراحتی ها را درآن تشخیص داد: گروه بیماری های زمستانی چون تورم مثانه و بیماری های حلق و بینی (غشاء کاذب ،خناق و ...) و تورم دوشاخه قصیه الریه و سرفه با خلط خونین. این فصل برای کودکان مساعد است.

تابستان:

در این فصل گرما خلط های بدن را تحلیل می برد و بدین سبب از فعالیت های داخلی شخص می کاهد(احتمالا اشاره به کاهش آب بدن در اثر شدت گرماست).

خون و بلغم کاهش می یابد و صفرا افزایش، بیماری های این فصل عبارت است از کم خونی به علت کاهش عناصرخون، ضعف عمومی بدن، پیدایش زخم های چرکین گسترده،ورم امعاء ، استسقاء، تب و بیماری های گوش و ورم ملتحمه و شیوع بیماری هایی چون آبله، سرخک و باد سرخ.

این فصل برای سالخوردگان مساعد است.

پاییز:

در این فصل به علت تغییرات دفعی درجه حرارت و مصرف بیش از حد میو ها و خوراکی های ناسالم ، انسان در معرض بیماری های متعددی قرار می گیرد از قبیل: جرب، تب، ورم پسرز ،باد مفاصل، سیاتیک، اورام مثانه، اورام مجاری ادرار، اورام امعاء و کرم های روده ای

پاییز برای جراحت های ریوی سل نامساعد است و ممکن است ان را آشکار سازد. این فصل در اغاز برای سالخوردگان مساعد و در پایان نامساعد است.

زمستان:

فصلی است برای هاضمه سازگار ولی می توان درمعرض ناراحتی های ناشی ازافراط در تغذیه قرار داد.

بیماری های زمستانی اصلا بیماری های بلغمی است. اغلب زکام ایجاد می شود که گاهی شدت می یابد و تبدیل به ذات الریه می شود. از دیگر بیماری های این فصل ورم حلق و دردهای حنجره ای و درد های عصبی پهلو و پشت و دیگر ناراحتی های عصبی ،سر درد مزمن و حتی سکته ناقص و اغماء است.

این فصل برای سالخوردگان نا مساعد است.

 

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.