مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

دوشنبه 11 تیر‌ماه سال 1386
تفاوت فیزیولوژی زن و مرد

 

در اندام های بدن دو دسته کار می شناسیم. کار حرکتی و کار حسی.

ما در حرکت و حس اندکی با هم متفاوتیم .به نظر می رسد که در سرعت حرکت و در حساسیت دستگاه های پوستی، خانم ها بیش از آقایان حساسند .

اما با این وجود، ما در حرکات اندام و در کار های فیزیولوژیک قلب با هم تفاوت نداریم.قلب به عنوان یک دستگاه مهم تنها وظیفه اش با فشار فرستادن خون به درون رگ های بدن ماست. در این دستگاه، ضربان قلب خانم ها اندکی کمتر از ضربان قلب آقایان است. در فزیولوژی ریه ها هیچ نوع تفاوتی دیده نمی شود، یعنی در گرفتن یا اندازه گرفتن اکسژین یا دفع دی اکسید کربن خانم ها و ْآقایان با یک دیگر برابرند.

در دستگاه های مصون سازی بدن که از طحال تا غده های لنفاوی در بدن پراکنده، نیز هیچ تفاوت عملکردی یا فزیولوژیکی نمی بینیم.

دردستگاه های گوارشی و دستگاه های ادراری هم تفاوتی وجود ندارد. یک تفاوت مهم در زنان و مردان وجود دارد که توان جسمی زنان و مردان در مقایسه با یکدیگر است. زنان در توان جسمی 12/5  بار برتر از مردان هستند. این کلام به این معنی است مه قلب زنان طولانی تر کار میی کند، ریه زنان عمر بیشتری دارد. در حقیقت هر سلول بدن یک زن، طول عمر بیشتری نسبت به سلول مشابه خود در بدن یک مرد دارد.

به همین دلیل است که زنان دنیا بیش از مردان عمر می کنند و این امتیازی می باشد که خداوند به زنان اعطا کرده است. در واقع مرد موجود ترد و شکننده ای است، مثلا اگر مردی 8 ساعت پشت سر هم سیگار بکشد، به سرعت دچار انفارکتوس خواهد شد، در حالی که خانم ها قدرت تحمل بیشتری دارند.

با این وجود شگفتا، آقایان سیگار می کشند . خانم ها با این قدرت تحمل بالا یا اصلا سیگار نمی کشند یا به ندرت و اندک سیگار می کشند. با کمال تاسف بیشتر معتادان دنیا مردان هستند. میزان درصد زنان معتاد بسیار کمتر از میزان مشابه آن در مردان است.

به نظر می رسد که خانم ها بیش از ان عاقل اند که چیزی را دود کنندو سلامت خود را به خطر اندازندو عمر خود را کوتاه کنند.

یک تفاوت مهم فیزیولوژی زن و مرد با هم ، موضوع حیاتی زایمان است . بارداری از ویژگی های زنان است و تا کنون هیچ نری دیده نشده که وظیفه بار داری و زایمان بر عهده او باشد!

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.