مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

چهارشنبه 20 تیر‌ماه سال 1386
مواد معدنی

 

آهن: کمبود آهن باعث کم خونی ، زرد شدن چهره ، ضغف و خستگی و کاهش رشد بدن  می شود. همچنین روی هوش اثر منفی می گذارد.

 موادی ، که دارای آهن هستند، عبارتند از :

سیب ، زرد آلو، انار ، اسفناج ، پسته ، جگر ، گوشت (مخصوصا گوشت ماهی) ، لیمو ترش ، خرمای تازه ، گندم ، موز ، گلابی ، گیلاس ، لوبیا ، عدس و گوچه فرنگی

 

کلسیم:فراوان ترین ماده ی معدنی در بدن، کلسیم است . ( در بدن هر کس تقریبا 1 کیلو کلسیم وجود دارد.) کلسیم ضربان قلب را تنظیم می کند و به محکم شدن استخوان ها کمک می کند.

کمبود کلسیم باعث پوسیدگی دندان ، سفیدی موها ، شکسته شدن تند تند ناخن ها ، خونریزی از بینی ، پوکی و سستی استخوان ها و در نتیجه کمر درد و پا درد در سن پیری می شود.

موادی که دارای کلسیم هستند ،عبارتند از:

شیر و گروه لبنیات، بادام ، فندق ، سیب ، لوبیا قرمز ، جگر سیاه و سفید و خانواده ی پرتقال وجو دارد.

 

فسفر: بعد از کلسیم ، فسفر فراوان ترین ماده معدنی در بدن است. در ساختمان تمام سلول ها فسفر وجود دارد. فسفر به محکم شدن استخوان ها کمک و جریان انرژی بدن را تنظیم  می کند و همچنین باعث کاهش درد عضلات می شود.

 موادی ، که دارای فسفر هستند، عبارتند از :

گوشت ، لبنیات ، بادام ، گردو ، فندق و تخم مرغ

 

پتاسیم:گردش خون را تنظیم می کند و فشار خون را پایین می آورد همچنین باعث می شود قلب ، کلیه و سلول های عصبی بهتر کار کنند.

افرادی که دچار حمله قلبی و عصبی می شوند، هنگام اسهال پتاسیم زیادی از بدن دفع می کنند در نتیجه در این مواقع باید غذاهای پتاسیم دار مصرف کنند.

 موادی ، که دارای پتاسیم هستند، عبارتند از :

سیب ، موز ، پرتقال ، نارنج ، لیمو ، انجیر ، نارگیل ، به ، تخم مرغ ، ماست ، زرشک ، سویا و لوبیا سفید

 

 

 

 

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.