مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

یکشنبه 24 تیر‌ماه سال 1386
عوامل مهم بروز سکسکه و راه درمان آن

 

 سکسکه زمانی شروع می‌شود که یک گرفتگی و اسپاسم عضلانی باعث منقبص شدن ماهیچه دیافراگم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دیافراگم یک صفحه بزرگ عضلانی است که حفره سینه را از حفره شکمی جدا می‌کند.

این اسپاسم باعث به درون کشیده شدن تنفسی می‌شود که ناگهان با بسته شدن تارهای صوتی، متوقف می‌شود. این بسته شدن ناگهانی باعث تولید صدای سکسکه می‌شود.

 

چه عاملی باعث بروز سکسکه می‌شود؟

معده خیلی پر و انباشته می‌تواند باعث حمله‌های سکسکه شوند که به طور غیر ارادی بروز می‌کنند. پر شدن معده در شرایط زیر امکان‌پذیر است:

خوردن بیش از حد غذا و با سرعت

به درون کشیدن هوای بیش از اندازه

سیگار کشیدن

تغییر ناگهانی در دمای معده مانند نوشیدن مایعات سرد بلافاصله بعد از نوشیدن یک نوشیدنی داغ.

فشار روحی و یا هیجان زدگی احساسی.

 

سکسکه چه مدت طول می‌کشد؟

سکسکه معمولا بین چند دقیقه تا چند ساعت متوقف می‌شود. سکسکه‌ای که بیش از 48 ساعت به طول انجامد سکسکه پیوسته نامیده می‌شود و اگر بیش از یک ماه ادامه پیدا کند به سکسکه لاعلاج معروف است .

این مورد اخیرا اگر چه بسیار نادر است اما به هر حال می‌تواند باعث خستگی شدید، فقدان خواب و کاهش وزن شود. سکسکه پیوسته، سکسکه لاعلاج هر دو می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر برای سلامتی باشند و باید از سوی یک متخصص مورد آزمایش قرار گیرند.

 

عوامل شناخته شده بسیاری برای بروز سکسکه‌های پیوسته و لاعلاج وجود دارند که عبارتند از:

ناراحتی‌ها و مشکلات مربوط به سیستم اعصاب مرکزی از قبیل سرطان، عفونت‌ها، سکته مغزی و یا جراحت.

مشکلات ناشی از عوامل و کارکردهای شیمیایی که در بدن بروز می‌کنند ( مانند مشکل متابولیکی) که از انواع آن‌ها می‌توان به کاهش عملکرد کلیه یا تنفس سریع اشاره کرد.

تحریک‌پذیری اعصاب در مغز، گردن و سینه

بیهوشی یا جراحی.

مشکلات بهداشت روانی

 

راه درمان سکسکه چیست؟

بیشتر حملات سکسکه ظرف چند دقیقه یا چند ساعت پس از شروع به خودی خود از بین می‌روند و نیازی به درمان ندارند.

به علاوه روش‌های خانگی بسیاری برای متوقف کردن سکسکه وجود دارد. اکثر این روش‌ها شامل افزودن سطح دی‌اکسید کربن در خون است که معمولا سکسکه را متوقف می‌کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

نگه داشتن تنفس و شمارش آرام تا عدد 10.

تنفس مکرر در یک کیسه یا نایلون برای مدتی محدود.

سرکشیدن سریع یک لیوان آب سرد.

خوردن یک قاشق چایخوری شکر یا عسل.

اما درمان سکسکه‌های پیوسته و لاعلاج بستگی به عامل به وجود آورنده آن دارد که ممکن است شامل مصرف دارو، طب سوزنی و یا حتی هیپنوتیزم شود. گاهی ممکن است قبل از به کنترل در آوردن این نوع سکسکه‌های دایمی از چندین روش درمانی استفاده شود.

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.