مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

چهارشنبه 25 مهر‌ماه سال 1386
چشم، خواب ، خستگی

 

چرا در پایان روز خواب آلود می شویم؟

ساعت درونی حساس و منظم بدن شما ، بدن و اعمال ان را طبق برنامه اداره می کند و به شما اطلاع می دهد که وقت خواب است.

چرا وقتی خسته ایم پلک هایمان سنکین می شود؟

هنگام خستگی ، پلک ها واقعا وزن بیش تری پیدا نمی کنند ، بلکه این شما هستید که کنترل آنها  را از دست می دهید. در زمان استراحت ، عضلات بدن کم کم شل می شوند. در این حالت ، ماهیچه ها به جای اماده بودن برای فعالیت ، شل و لخت می شوند و ان چه را از ان ها می خواهیم ، انجام نمیدهند . در نتیجه وقتی می گویید« ان قدر خسته ام که نمی توانم چشم هایم را باز نگه دارم »، مسلما صحیح گفته اید . ایا دقت کرده اید که به محض روی هم افتادن پلک ها ، دست ها و پاهایتان نیز چگونه بسیار سنگین می شوند، سرتان به جلو خم می شدو و تا به خود بیایید... خر و پف!

وقتی به خواب می رویم در بدنمان چه اتفاقی می افتد؟

خواب مانند تعطیلاتی کوتاه برای بدن و نیز برای مغز است : در خواب ، همه اعضای بدن ارام می شوند و به علت این که ماهیچه های شل و آرام شده اکسیژن کمتری نیاز دارند، تنفس و نیز ضربان قلب آرم تر می شود. با وقوع این حالت ، تعریق شروع می شود و دمای بدن کمی کاهش می یابد . بعد از حدود یک ساعت از زمان به خواب رفتن ، کره ی چشم ها زیر پلک ها به سرعت شروع به حرکت می کند و شما خواب می بینید. در تمام طول شب، این حرکت ورود به رویا و خروج از آن ادامه می یابد. تا زمانی که ساعت زنگ دار به بدن شما بگوید ، تعطیلات تمام شده است!

در طول شب چند بار خواب می بینم؟

 هر فرد چهار یا پنج بار در شب، خواب می بیند و هر رویا از رویای قبلی طولانی تر است. اغلب ما تا حدود دو ساعت در شب خواب می بینمیم. برای تشخیص زمان خواب دیدن ، شخص مورد نظرتان را در حال خواب تحت نظر قرار دهید. چنانچه بسیار بی حرکت باشد و کره ی چشم هایش زیر پلک ها به سرعت حرکت کنند ، او در حال رویا دیدن است. آیا او واقعا با چشم هایش هر آنچه را که در رویایش اتفاق می افتد ، مشاهده می کند؟ هیچ کس نمی داند.

هنگام خواب دیدن برای بدن ما چه اتفاقی می افتد؟

مفز با الکتریسیته کار می کند . اگر این الکتریسته قابل مشاهده بود ، زمان بیداری مغز درخشان و روشن تر به نظر می رسید . مغز در حال خواب ، به استثنای زمان خواب دیدن ، دارای جرقه های گاه به گاه است. بنابر این در حالت خواب دبدن ، مغز مثل زمان بیداری می درخشد.

در تمام طول شب ، شما از این دنده به آن دنده غلت می زنید ، ولی در زمان خواب دیدن ، بدن هیچ حرکتی ندارد. علت بی حرکت بودن بدن در زمان رویا ، شل و لخت شدن ماهیچه هاست. شاید برای پیشگیری از وارد آوردن صدمه به شخص ، مغز از حرکت ماهیچه ها پیشگیری می کند.

دانشمندان چگونه در باره ی خواب دیدن کشف می کنند؟

باور کردنش سخت است ، اما باور کنید محل هایی به نام آزمایشگاه خواب وجود دارند و عده ای شب ها در آن جا به سر می برند. در ضمن خواب این افراد، دانشمندان توسط دستگاه هایی الکتریسیته ی مغز آنان را ثبت می کنند. از طریق فعالیت الکتریکی مغز ، شروع و پایان یک رویا را می توان دریافت، اما موضوع رویا قابل کشف و درک نیست.

حیوانات چه خواب هایی می بینند؟

خزندگان و دوزیستان اصلا خواب نمی بینند ،اما به نظر می رسد، اغلب جانوران خونگرم خواب می بینند؛ تمام آن ها به استثنای مورچه خوار خار دار.

دانشمندان دریافتته اند که این پستاندار هرگز خواب نمیبیند، اما دلیل آن را نمیدانند. آن ها به منظور تجربه ، روی تعدادی گربه نوعی عمل جراحی انجام داده اند ، به گونه ای که ماهیچه ها ی آنان در ضمن خواب شل و لخت نشود، این گربه ها در ضمن خواب به اطراف می دوند و حتی گاهی به موش های خیالی حمله می کنند.

آیا نوزادان خواب می بینند؟

نوزادان تازه متولد شده خیلی خواب می بینند، آنان حدود نیمی از زمان خواب خود را به رویا دیدن می گذرانند. نوزادان حتی قبل از تولد نیز خواب می بینند.

****

بدن شما واقعا به خواب نیاز دارد و بعد از خواب احساس واقعا خوبی خواهید داشت. خواب دیدن در شب ، بالاترین خدمتی است که می توانید به بدن خود بکنید. هفت ساعت خواب شب اهمیت زیادی برای مغز و قلب دارد و می تواند بدن را تا حدود سه سال جوان تر از سن واقعی فرد نگه دارد. کمبود خواب موجب کاهش هشیاری ، افزایش خستگی ، افزایش اشتها و نیز قرار گرفتن در معرض انواع حوادث می شود.

رعایت نکات زیر به خواب بهتر کمک می کند:

1-  برنامه ریزی کنید : ساعت درونی بدن شما ، در بهترین حالت شبیه به دوران نوزادی تان کار می کند. یعنی هر روز در ساعت معینی بیدار می شوید؛ چه یک روز کار فشرده و سخت داشته باشید و چه روز را تماما به تماشای کارتون گذرانده باشید.

در تعطیلات آخر هفته سعی کنید ، یک ساعت بیشتر بخوابید.

2-  دمای بدن خود را تغییر دهید. محل ایده ال برای خواب ، اتاقی تاریک و خنک است. اگر برای به خواب رفتن مشکل دارید، لباس های خود را (مثلا اگر جوراب به پا دارید) از تن بیرون آورید، یا محیط را به نحوی خنک کنید.

3-  قبل از خواب، معده ی خود را از غذا انباشته نکنید. غذاهایی مصرف کنید که حاوی ملاتونین باشد؛ ماده ای که به تنظیم ساعت درونی بدن کمک می کند. یعنی مصرف موادی مانند نان جو، ذرت شیرین و برنج و یا ترکیب کربو هیدرات دارای سروتونین ، مانند سبزیجات یا ماکارونی و آرد گندم کامل. شیر کم چرب نیر معجونی قدیمی و شناخته شده در این زمینه است. البته می دانید ، از مصرف مواد محرک مانند قهوه یا چای ، و نیز انجام ورزش و فعالیت قبل از خواب باید پرهیز کرد

4-  از اتاق یا محل خواب،تنها برای خوابیدن استفاده کنید . وسایل کار مانند رایانه و یا وسایل مخمل خواب مانند تلویزیون را بهتر است از محل خواب خارج کرد.

ترجمه زهرا جعفری

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.