مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

پنج‌شنبه 17 خرداد‌ماه سال 1386
کوتاه و خواندنی

وقتی بچه آبالون (نوعی صدف دریایی)جلبک های دریاییِ قرمز را می خورد تا قوی شود،صدفش به رنگ قرمز در می آید.

 

بوی بد راسو از فاصله ی بیش از یک و نیم کیلومتری قابل تضخیص است.

 

هوتزین یک پرنده ی کاکُل دار و زیتونی رنگِ بومی آمریکایی جنوبی است که در یال های اول زندگی ، روی بالهایش پنجه دارد.

 

حلزون در سرتاسر زندگی خود تنها یک بار جفت گیری می کند.با این حال به انجام رساندن همین جفت گیری ، ممکن است تا دوازده ساعت طول بکشد.

 

خرس گریزلی میتواند در هنگان دویدن ، به اندازه ی یک اسب سرعت بگیرد.

 

مرغ مگس خوار هنگام بیداری ، حداقل هر 30 دقیقه یک بار باید غذا بخورد ، چون در غیر این صورت از گرسنگی خواهد مرد .مرغ مگس خوار هر روز باید به اندازه ی 5/2 برابر وزن بدنش غذا بخورد.این پرنده برای تهیه ی این مقدار غذا ، هر روز باید به صد ها گل سر کشی کند.

 

زیست شناسان حیات وحش تخمین می زنند که از هر شش بچه گوزن ، پنج تا از آن ها در زمستان های سخت ایالت ورمونت آمریکا از گرسنگی می میرند.

 

سنگین ترین مغز در میان پستانداران ، از آنِ نهنگ عنبر است.مغز این حیوان تقریبا شش برابر سنگین تر از مغز انسان است.

 

خرگوش صحرایی قادر است با سرعت حداکثر 72 کیلومتر در ساعت حرکت کند، در حالی که خرگوش معمولی تنها می تواند به سرعت متوسط 56 کیلومتر در ساعت برسد.علاوه بر این ، گوش ها و پاهای عقب خرگوش صحرایی نسبت به خرگوش معمولی دراز تر است.

 

پرندگان به جز چند مورد استثنایی ، هنگامی که روی زمین هستند آواز نمی خوانند .آنها این کار را زمانی انجام می دهند که یا در حال پرواز باشند و یا روی چیزی که با زمین فاصله دارد ، نشسته باشند.

بسیاری از کوسه ها بچه های خود را در تخم هایی با پوسته نرم به دنیا می آورند ، اما نوعی از کوسه ها موسوم به "سر چکشی" ، بچه های خود را که شبیه نسخه ی کوچک شده ای از خودشان به نظر می رسند ، از طریق زایمان به دنیا می آورند .بچه های این کوسه ها اغلب با سر به دنیا می آیند ، در حالی که نوکِ چکش آنها به سمت عقب برگشته تا حرکت آن ها و خروجشان از بدن مادر ، آسان تر صورت بگیرد.

 

تیغ های خارپشت ، حداکثر 24 ساعت پس از تولد ، روی بدن او ظاهر می شوند.

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.