مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

جمعه 23 شهریور‌ماه سال 1386
روزه و رژیم غذایی

شیراز، خبرگزاری جمهوری اسلامی

برخی صاحبنظران بهداشتی و تغذیه‌ای معتقدند که رعایت رژیم غذایی مناسب، روزه داران را دچار ضعف، ناتوانی و مشکلات گوارشی نمی‌کند.

همچنین این گروه معتقدند:روزه دارای برای پیشگیری ازبسیاری ازبیماریها، رشد نوجوانان، تعادل روحی روانی و توازن جسمی افراد موثر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت:اگرافراد روزه دار در رژیم غذایی ماه رمضان در مصرف گونه‌های مختلف مواد غذایی تعادل را رعایت کنند دچار مشکل نخواهند شد.

دکتر محمد حسین فلاح زاده افزود:استفاده از مواد پروتئینی، استفاده‌نکردن از غذاهای چرب در هنگام سحراز سردرد و ضعف درطول روزه‌داری جلوگیری می‌کند.

وی افزود:روزه‌دارانی که‌درطول روزدچار ضعف و سرگیجه می‌شوند باید در وعده سحری بیشتر گوشت استفاده کنند، زیرا با افزایش مصرف پروتئین، قند خون بدن تامین می‌شود و از بروز ضعف، سردرد و سرگیجه جلوگیری می‌شود.

وی ادامه داد: نوجوانان باید حتما در وعده غذایی افطار یا سحر یک لیوان شیر و لبنیات مصرف کنند و در هنگام افطار از غذاهای گوشتی و حبوبات و تخم مرغ استفاده کنند.

وی اضافه کرد:روزه دارانی که درطول روز دچار تشنگی می‌شوند، باید در سحر از میوه، سبزی و مایعات بیشتری استفاده کنند اما در هنگام افطار باید از مصرف زیادآب پرهیزشود زیراباعث رقیق شدن شیره گوارشی و دشواری هضم می‌شود.

وی افزود: برای پیشگیری از کم‌آبی بدن،نوشیدن آب ازیک ساعت بعداز افطار تا نیم ساعت قبل از سحر توصیه می‌شود و مصرف سبزی ضد عفونی شده به هنگام افطار و مصرف میوه به هنگام سحر بسیار مفید است و باید از مصرف تنقلات به مقدار فراوان جدا پرهیز شود.

فلاح زاده بیان کرد: در هنگام افطار باید روزه را با غذایی مناسب مانند شیر، خرما، فرنی و چای کم رنگ آغازو از آشامیدن آب جوش یاآب سرد پرهیزکرد و در هنگام سحر از مصرف غذاهای پرچرب و دیرهضم خودداری شود.

وی اظهار داشت: برای پیشگیری از بروز یبوست، مصرف سبزی به صورت پخته و خام و استفاده ازغذاهای ملین و آشامیدن مقدار کافی آب بسیار سودمند است.

قائم مقام بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت:توجه به بهداشت مواد غذایی در طول دوره روزه داری بسیار ضروری است، افراد از مصرف مواد غذایی صنعتی و غذاهایی که به طورکامل طبخ نشده، باید جدا خودداری کنند.

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.