مطالب گوناگون در رابطه با زیست شناسی

PAR

یکشنبه 13 خرداد‌ماه سال 1386
رفتار شناسی

رفتار شناسی شاخه ای از علوم زیستی است که به مطالعه ی رفتار جانوران می پردازد .

رفتار به عمل یا مجموعه ای از اعمال گفته می شود که جانور در پاسخ به محرک از خود بروز می دهد.

محرک ها بروز رفتار دو نوع اند: محرک درونی( مانند گرسنگی و تشنگی )  و محرک بیرونی ( مانند بوی غذا ، مشاهده ی و یا فرد دیگر ).

 

در بسیاری از رفتار ها وراثت نقش دارد.

 

کوکو پرنده ای است که در لانه ی سایر پرندگان تخم می گذارد.جوجه ی کوکو به طور نارس و زود تر از جوجه های پرنده ی میزبان از تخم خارج می شود.جوجه ی کوکو بلافاصله پس از خروج از تخم ، تخم های میزبان را از لانه بیرون می اندازد.دستورالعمل ها و اطلاعات لازم برای بروز این رفتار به صورت اطلاعات ژنی به جوجه ی کوکو به ارث رسیده است.

شکل الف : جوجه تازه از تخم بیرون آمده ی کوکو ، تخم های میزبان را بیرون می اندازد.

شکل ب : پرنده ی میزبان به تغذیه ی جوجه ی کوکو که چند برابر اوست ، ادامه می دهد.

 

رفتار غریزی

آزمایش ویلیام دیلگر ( Dilliam Dilger ) در رابطه با آشیانه سازی پرندگان:

ویلیام دیلگر رفتار غریزی را در دو گونه مرغ عشق افریقایی بررسی کرد.مرغ عشق صورت هلویی ، با نوک قوی خود ، باریکه های منظم و دراز از مواد مورد استفاده برای آشیانه سازی را می بُرد.سپس این باریکه ها را در لا به لای پرهای نزدیک به دمش جا می دهد و آن ها را به سمت آشیانه می برد.مرغ عشق فیشر مواد سخت تر ، مانند چوب را بدون استفاده از پرهای نزدیک به دُم ، با نوک خود به محل آشیانه می برد.

 

 

 

استدلال دیلگر این بود که اگر رفتار انتخاب و حمل آشیانه سازی وراثتی باشد ، بنابراین دو رگه های حاصل از آمیزش این دو نوع مرغ عشق رفتار حد واسطی از خود نشان خواهند داد.

همانطور که او پیش بینی کرده بود ، پرندگان دو رگه رفتار حد واسطی در حمل مواد آشیانه سازی نشان دادند و مواد آشیانه سازی را بین نوک و پرهای ناحیه ی دُمی به تکرار جا به جا می کردند.

 

الگوی عمل ثابت


رفتار های غریزی در افراد مختلف یک گونه به یک شکل انجام می شوند.این رفتار ها مجموعه ای از حرکت های مشخص و ثابت است.غاز ماده ای که روی تخم های خوابیده است ، هر چند وقت یک بار تخم ها را جا به جا می کند تا تخم ها به طور یکنواخت گرم شوند.غاز ماده اگر تخمی را در خارج از لانه ببیند ، از جای خود بلند می شود ، گردنش را دراز می کند و با منقار خود تخم را در یک مسیر زیگزاگی به لانه می آورد.حال اگر هنگام انجام چنین حرکتی تخم را بردارند ، غاز همان حرکات را انجام می دهد، بدون اینکه به نبودن تخم توجهی داشته باشد .رفتار برگرداندن تخم در غاز ها مثالی از الگوی عمل ثابت است که همه ی آن ها به یک شکل آن را نشان می دهند.

 

 

 

در الگوی عمل ثابت رفتار با یک محرک آغاز می شود ، به طور کامل تا پایان پیش می رود و همیشه به یک شکل انجام می گیرد.به محرکی که باعث بروز الگوی عمل ثابت می شود ، محرک نشانه می گویند که اغلب یک علامت حسی است. در مورد رفتار غاز ماده ، محرک نشانه شکل هندسی و انحنای جسم است.

 

جانوران رفتار های متنوعی از خود نشان می دهند

 

سریع ترین راه برقراری ارتباط بین جانور و محیط پیرامونش رفتار هایی است که جانور از خود نشان می دهد

بیشتر جانوران رفتار های متفاوتی را متناسب با موقعیت های خاص از خود نشان می دهند.

افراد نوعی گاو وحشی که در قطب زندگی می کنند ، رفتار دفاعی خاصی از خود نشان می دهند.این گاو ها با دیدن شکارچی ها-که معمولا گرگ هستند-حلقه ای دفاعی به دور جوان تر ها تشکیل می دهند .این رفتار مشارکتی و گروهی مانع از حمله ی موفقیت آمیز شکارچی ها می شود.

 

  یا سنجابی که فندقی را پیدا می کند و برای زیر خاک کردن آن زمین را می کند .اما وقتی یک مار را میبیند ، رفتار متفاوتی از خود بروز می دهد .در این هنگام برای یافتن یک پناهگاه میدود.در چنین موقعیتی کندن زمین به فرار او از مار کمکی نمی کند.

 

 

و یا خرگوشی را که برای فرار از دشمن و دیده نشدن توسط دشمن خود را لابه لای برف ها پنهان می کند و به خاطر همخوانی داشتن رنگ پوستش با رنگ برف دیده نمی شود.

 

 

انتخاب جفت به همراه رفتارهای زیادی است:

 

جانوران در فصل تولید مثل برای ارتباط با جفت ، علایم خاصی از خود بروز می دهند .که معمولا این علایم خاص همان گونه است.

مثلا هر یک از گونه های کرم شب تاب ، الگوی تابش خاص خود را دارند و کرم شب تاب ماده ، نرهای گونه ی خود را بر اساس تعداد تابش های آن ها شناسایی می کند و به نری که الگوی تابشی متفاوتی دارد ، توجهی نمی کند.

 

انتخاب جفت:

 

والد ماده ، انرژی بیشتری برای تولید مثل صرف می کند و محدودیت بیشتری در تولید مثل دارد ، بنابراین منطقی است که جانور ماده در انتخاب جفت دقت داشته باشد و بهترین جفت ممکن را برای خود انتخاب کند تا انرژی را که صرف می کند ، به هدر نرود.در واقع این افراد ماده هستند که جفت خود را انتخاب می کنند و باه ر نری جفت گیری نمی کنند .

مثلا نوعی قورباغه ی ماده در میان نر هایی که می خوانند ، گردش میکند. او وقتی در کنار یک نر می نشیند چند دقیقه ای به صدایش گوش می دهد.سپس به سمت قورباغه ی دیگر می رود و به صدایش گوش می دهد .و ممکن است این کار را چندین بار تکرار کند و در نهایت جفت خود را انتخاب می کند.

 

 

  

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 157602


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

من برای کشورم ، چه کرده ام

 در هر حرفه ای که هستید ، نه اجازه دهید که به بد بینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید ، شما را به یأس  و ناامیدی بکشاند ، در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید .نخست از خود بپرسید :

برای یاد گیری و خود آموزی چه کرده ام ؟ سپس همچنانکه پیشتر می روید بپرسید :"من برای کشورم چه کرده ام ؟" و این پرسش را آنقدر ادامه دهید تا به این احساس شادی بخش و هیجان انگیز برسید که شاید سهم کوچکی در پیشرفت و اعتلای بشریت داشته اید.چه زندگی پاداشی به تلاش هایمان بدهد و چه ندهد ، هنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هر کداممان باید حق آن را داشته باشیم که با صدای بلند بگوییم :

"من آنچه در توان داشته ام انجام داده ام."

لویی پاستور(1895-1832)

اسلام ...اگر نظری به طبیعت بکند به عنوان این است که طبیعت یک صورتی است از الهیّت ، یک موجی است از عالم غیب ، اگر نظری به انسان بکند به عنوان این است که یک موجودی است که از او ، میشود یک موجود الهی درست کرد. (در جستجوی راه کلام امام ، ص 131)

زیست شناسی علم شناخت حیات است( این لغت از کلمه یونانی بیاس به معنی زندگی و لوگاس یعنی دلیل منطقی تشکیل شده است). زیست شناسی به ویژگیها و رفتارهای موجودات، چگونگی تشکیل گونه ها و انواع موجودات و روابطی که آنها با هم دارند و به محیط زیست آنها مربوط می شود. زیست شناسی طیف گسترده ای از رشته های علمی که اغلب رشته های علمی مستقل بحساب می آیند را شامل می شود. روی هم رفته زیست شناسان حیات را از روی دامنه وسیعی از شاخصها مورد مطالعه قرار می دهند. در مقیاس ذره ای و مولکولی، زندگی مورد بررسی زیست شناسی مولکولی، زیست شیمی و علم وراثت مولکولی است. در مقیاس سلولی، مورد مطالعه زیست شناسی سلولی و در مقیاس های چند سلولی، مورد نظر فیزیولوژی، کالبد شناسی و بافت شناسی است. زیست شناسی رشدی حیات را در مقیاس رشد و نمو اندام یک موجود مورد مطالعه قرار می دهد. با بالا بردن مقیاس ها به بیش از یک موجود: علم وراثت چگونگی عملکرد وراثت بین والدین و فرزندان را مورد بررسی قرار می دهد. رفتار شناسی جانوری رفتار گروهی بیش از یک موجود را مطالعه می کند. علم وراثت جمعیتی میزان یک جمعیت کل را در در نظر دارد و علم سیستماتیک شاخص چند گونه ای اجداد موجودات را بررسی می کند. جمعیت های بهم وابسته ومحل سکونتشان در بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی مورد مطالعه قرار می گیرد. یک رشته نظری جدید ستاره شناسی( یا زیست شناسى گاز بى اثر گزنون ) نام دارد که احتمالات وجود حیات در کرات دیگر غیر از زمین را مورد بررسی قرار می دهد. زیست شناسی تنوع حیات را مورد برررسی قرار می دهد.

جنین و جفت

برش میکروسکوپی ریشه و مشاهده بافت گیاهی

دستورالعمل های نگهداری از قلب


جرم :
250 تا 400 گرم
برون ده :
بیش از 25 دسیمتر مکعب در دقیقه
فشار :
بخش راست :در حدود 5 کیلو پاسکال
بخش چپ : در حدود 26 کیلو پاسکال
تعداد ضربان :
به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه
تعداد ضربان ها در مدت 70 سال عمر :
2391480000 ضربان
نوع سوخت :
گلوکز و اکسیژن
میزان مصرف :
26 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت عادی
150 سانتیمتر مکعب اکسیژن در دقیقه ، در سرعت زیاد
مدت زمان بین تعمیرات :
در صورت مراقبت کافی ، یک عمر
دستورالعمل نگهداری :
همیشه از آن کار بکشید ، رگ های ورودی و خروجی را تمیز نگه دارید.این کار را با پرهیز از خوردن چربی ، نکشیدن سیگار و مناسب نگه داشتن وزن انجام دهید.